ZVLÁŠTNÍ ZNAKY TUČŇÁKŮ:
Zbarvení
Postavou a zbarvením se všichni tučňáci podobají. Nosí stejný "frak" - mají tmavý hřbet a světlé břicho, což jim usnadňuje útěk před nepřáteli. Když se potápějí, splývají při pohledu shora s tmavým mořským dnem, zatímco zespoda se světlou hladinou.
Rozlišovací znaky jednotlivých druhů jsou soustředěny na hlavě a na krku. Při plavání se totiž mezi sebou poznávají pouze podle těch částí těla, které vyčnívají nad hladinu.
Zbarvení je důležité zejména v období toku, kdy si ptáci hledají partnera stejného druhu.
Křídla
Křídla tučňáků se během vývoje zmenšila a zmizením většiny článků i zploštěním kostí získala tuhost srovnatelnou s ploutvemi kytovců.
Křídlo obsahuje kost pažní, loketní a vřetenní a ruční část sestávající ze zápěstí, záprstí a prstů. Křídla tučňáků mají jen 3,5 % plochy křídel potřebných k letu.
Nohy
Nohy jsou opatřeny plovací blánou, ale k plavání příliš neslouží. Jsou však poměrně robustní a vybavené dlouhými a silnými drápy, což umožňuje chůzi po ledě.
Schopnost tučňáků kráčet vzpřímeně na silných nohou a jejich kolébavá chůze s roztaženými křídly jim získaly nemalou popularitu.